Jest to wersja beta narzędzia. Posiada jeszcze pewne niedociągnięcia. Konstruktywne uwagi mile widziane.
Wprowadź tekst do sprawdzenia współczynnika mglistości:

  

Współczynnik mglistości Gunninga

Gunning Fog Index


W większości przypadków ;) autorowi tekstu zależy aby być on jak najbardziej zrozumiały i przystępny. Na pewno ma to miejsce we wszelkiego rodzaju treściach reklamowych i sprzedażowych.

Jak zatem zweryfikować czy właśnie opracowany tekst będzie przyswajalny przez odbiorcę?

Już w roku 1952 amerykański biznesmen Robert Gunning sformułował algorytm sprawdzania trudności odbioru tekstu. Współczynnik mglistości (Fog Index) Roberta Gunninga jest najpopularniejszym do dziś wykorzystywanym narzędziem dla teksów anglojęzycznych. Został opracowany dla dziennikarzy z USA. Można jednak z łatwością dostosować jego założenia do realiów języka polskiego. Według Gunninga trudne słowa to te, które zawierają więcej niż trzy sylaby. W języku polskim za słowa złożone można uznać te, które składają się dopiero z 4 sylab.

Założenie ogólne jest proste - łatwiejsze w zrozumieniu są krótkie wyrazy i zdania niż długie, rozbudowane wypowiedzi. Zwłaszcza artykuł pisany na potrzeby internetu, ze względu na już dawno zbadaną specyfikę czytania w internecie, powinien charakteryzować się takimi cechami. Realizacja tych założeń pozwala także zwiększyć tempo czytania.

Wzór:
0,4 * ([średnia ilość słów w zdaniu] + 100 * [stosunek ilości słów trudnych do wszystkich słów])

Otrzymany wynik to właśnie Wskaźnik Mglistości Gunninga.
Im mniejszy wynik, tym tekst jest bardziej zrozumiały. Dobrym wynikiem jest otrzymanie liczby mniejszej niż 8.
Jest to mniej więcej liczba lat edukacji, jakie trzeba mieć za sobą, aby zrozumieć w pełni dany tekst. Wartości powyżej 17 sprowadza się do 17, co oznacza wykształcenie wyższe.
Ten tekst osiągnął wynik 9,8.Kwestie do przeanalizowania, poprawienia: Jeżeli masz sugestie, uwagi lub po prostu chciałbyś pogratulować ;)
pisz na strony@dlawas.net